بونوبوها: مجموعه مقالات

«رفتار، بوم‌شناسی، و حفاظت» 
«مجموعه مقالات» (۳ جلد)
اثر: تاکشی فرویچی، جو تامپسون
ترجمه و تنظیم: الهام ذوالقدر
ویراستار: آرش حسینیان
ناشر: اسپرینگر، ۲۰۰۸
چاپ اول- ۱۳۹۴

جلد اول: ۶۰ صفحه (همراه با تصویر)
در دست چاپ

نسخه‌ی کاغذی:
آماده‌ی انتشار- در حال اخذ مجوز و در انتظار سرمایه‌گذاری
سرمایه‌ی لازم برای چاپ ۲ هزار نسخه : ۲٫۵ میلیون تومان


از متن کتاب:

اگرچه ما بیش از ۱۲۵ سال است که بونوبو را از برخی جهات شناخته‌ایم، اما بونوبو هنوز هم کم‌شناخته‌‌شده‌ترینِ میمونِ انسان‌ریختِ بزرگ محسوب می‌شود.

امروز می‌دانیم که در مقایسه با جامعه‌ی شامپانزه‌ها، در جامعه‌‌ی بونوبوها خشونتِ کمتری وجود دارد. علاوه بر این، بونوبوها بیشتر آمیزش-محور هستند تا قدرت-محور، و ماده‌های بالغ غالباً بر نرها مسلط هستند. بدیهی‌ست نبودِ احتمالیِ شکارگری و ستیزه‌گری، و همینطور برقراریِ نسبیِ صلح‌‌ و سلطه‌ی جنسِ ماده در این میمونِ انسان‌ریخت، سناریوهایِ قدیمیِ سیرِ تکاملِ انسان را- که حولِ درون‌مایه‌های خشونت، غارتگری و سلطه‌ی‌ نر بر ماده‌ می‌گردد- به چالش می‌گیرد.

اما به جایِ استفاده از این یافته‌های جدید و بازنگری در باورهایمان، آنچه در دهه‌های اخیر دیده‌ایم تلاشی هم‌نوا جهتِ به حاشیه‌راندنِ بونوبوها و بیرون نگه‌داشتن‌‌شان از سناریوهای سیرِ تکاملِ انسان بوده است. و این علارغمِ این حقیقت است که جداشدنِ تباریِ بونوبوها و شامپانزه‌ها از یکدیگر، مدت‌ها بعد از جدا شدنِ تباری‌شان از ما اتفاق افتاده است؛ و این به آن معناست که هر دو گونه، از نظرِ سیر تکاملِ نژادی، در فاصله‌ی یکسانی از ما قرار دارند.

2 thoughts on “بونوبوها: مجموعه مقالات

  1. سلام!با عرض خسته نباشید میخواستم جویا شوم که چگونه سایر جلدهای (۲،۳) بونوبوها را میتوان به صورت الکترونیکی خریداری کرد؟

    • سلام و عذرخواهی بابت تاخیر در پاسخ
      جلد دوم و سوم هنوز ترجمه نشده و در انتظار ناشر یا اسپانسر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *