«روان‌شناسی تکاملی»

«دانش نوین فهم ذهن» (۵ جلد)
اثر: دیوید باس
ترجمه و تنظیم: آرش حسینیان، الهام ذوالقدر
نشر پیرسون- ویراست چهارم- ۲۰۱۲
 –
جلد اول: ۲۸۰ صفحهphoto_2016-11-21_15-48-34
 ترجمه‌: آرش حسینیان
نشر مثلث-۱۳۹۵
خرید از کتابفروشی‌ها
خرید از بامیلو: لینک
 –
جلد دوم:۲۷۰ صفحه
ترجمه‌: آرش حسینیان
در حال انتشار توسط نشر مثلث
 –
جلد سوم: ۲۰۰ صفحه
چالش‌های مراقبت‌های والدینی و خویشاوندی
ترجمه‌: الهام ذوالقدر
ویراستار: آرش حسینیان
در دست ترجمه-۱۳۹۵

از متن کتاب
اگر برای چند هفته با پای برهنه راه بروید، کفِ پایتان پینه خواهد بست، اما اگر چند هفته با اتوموبیل رفت‌و‌آمد کنید لاستیکِ اتوموبیل‌تان ضخیم‌تر نخواهد شد! چرا؟ پای شما و لاستیک‌ِ اتوموبیل‌ هر دو از قوانینِ فیزیک پیروی می‌کنند و اصطکاک، اشیاءِ فیزیکی را می‌ساید، نه اینکه آنها را ضخیم‌تر کند. اما پای شما، بر خلافِ لاستیکِ اتوموبیل، تحت قوانینِ دیگری عمل می‌کند- قوانینِ تکامل زیستی.
برای اینکه بفهمیم ویژگی‌های روانی و تنانی امروز‌‌مان  چرا و چگونه شکل گرفته است، باید داستان انسان را تا گذشته‌های خیلی دور، بسیار دورتر از تاریخ مکتوب چندهزار سال اخیر دنبال کنیم. اگر چنین کنیم آنگاه بسیار بهتر خواهیم فهمید که:
چرا زنان غالباً هنگامِ انتخابِ جفت، انتخا‌بی‌تر و سخت‌گیرانه‌تر از مردان عمل می‌کنند و چرا مردان، هنگام انتخاب جفت، به ظاهرِ بدنیِ شریک‌ آینده‌شان بیشتر از زنان اهمیت می‌دهند؟
چرا انسان‌ها از مارها و عنکبوت‌ها بیشتر از پریز برق یا اتوموبیل می‌ترسند، و چرا ارتفاع ساختمان‌ها را وقتی بالای آنها هستیم بیشتر از وقتی از پایین به آنها نگاه می‌کنیم تخمین می‌زنیم.
چرا ما غالباً از خوردن چیزهای تلخ پرهیز می‌کنیم اما در برابر چیزهای شیرین اینقدر بی‌اختیاریم، و چرا انسان‌هایی که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند بیشتر از دیگران از ادویه‌ها و فلفل‌ها استفاده می‌کنند؟
چرا استفاده از داروهای تب‌بُر می‌تواند دوره‌ی بیماری‌مان را طولانی‌تر کند، و باریک‌بودن دور کمر زنان، چه ربطی به توانایی زادآوری‌شان دارد؟
چرا افراد پیر می‌شوند و چرا برخی دست به خودکشی می‌زنند؟
روان‌شناسی تکاملی، شاخه‌ی نوظهوری‌ست که سعی دارد با استفاده از روش‌های پژوهشی مختلف و داده‌های بدست‌آمده از علوم مختلف، به این نوع پرسش‌ها پاسخ دهد. کتاب حاضر نیز، شناخته‌شده‌ترین کتاب موجود برای آشنایی با این شاخه‌ی علمی در سطح جهان است.

6 thoughts on “«روان‌شناسی تکاملی»

  1. سلام جناب حسینیان
    خیلی ممنون بابت زحمت ترجمه ی این کتاب ارزشمند .

    لطف بزرگی میکنید که جلد های بعدی رو هم ترجمه کنید .

    بیصبرانه منتظریم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *