جادوی واقعیت

The Magic of Reality
By Richard Dawkins
Published by Free Press, 2011
Final Cover
علم چیزها را چطور توضیح می‌دهد؟
اثر: ریچارد داوکینز
ترجمه و تنظیم: مینا خبوشانی
ویراستار: آرش حسینیان
نشر تنلگر . ۱۳۹۶
جلد اول: ۲۰۱ صفحه / ۳۵۰۰۰ تومان/ قطع رقعی/ تمام‌مصور/ سیاه‎سفید
جلد دوم: ۷۰ صفحه (در دست انتشار)
تلفن و تلگرام خرید نسخه‌ی کاغذی:  ۰۹۳۵۵۹۳۴۷۰۳
جلد اول: ۲۰۱ صفحه 
فصل اول: واقعیت چیست؟
فصل سوم: چرا این همه نوع حیوان وجود دارد؟
فصل چهارم: چیزها از چه ساخته شده‌اند؟
فصل پنجم: چرا شب و روز، زمستان و تابستان داریم؟
فصل ششم: خورشید چیست؟
فصل هفتم: رنگین‌کمان چیست؟
فصل هشتم: چیزها از چه زمانی  و چگونه آغاز شدند؟
فصل نهم: آیا ما در هستی تنها هستیم؟
فصل دهم: زلزله چیست؟
جلد دوم: 
چرا چیزهای بد اتفاق می‌افتد؟
معجزه چیست؟
اولین انسان که بود؟

معرفی کتاب
 جادو انواع مختلف دارد. یکی جادوی ماوراءطبیعی است که نیاکان ما، پیش از آنکه روش علمی را شکل دهند از آن برای توضیحِ جهان استفاده می‌کردند. مصریان باستان، علتِ «شب»‌‌شدن را بلعیده شدنِ خورشید توسط الهه‌ی «نات» می‌دانستند. وایکینگ‌ها بر این باور بودند که رنگین‌کمان، پُلِ خدایان به زمین است. ژاپنی‌ها زلزله را جادوی یک گربه‌ماهی غول‌پیکر می‌دانستند که زمین را بر پشتِ خود حمل می‌کرد، و هر بار که گربه‌ماهی دُمش را تکان می‌داد زلزله رخ می‌داد. این‌ها افسانه‌های جادویی و غیرعادی هستند. اما نوع دیگری از جادو نیز وجود دارد که در شعفِ ناشی از یافتنِ پاسخ‌های واقعی برای این پرسش‌ها‌ نهفته است. این نوع جادو، جادوی واقعیت است که علم نام دارد.
کتابِ «جادوی ‌واقعیت»، که مملو از آزمایش‌های فکریِ هوشمندانه، تصاویر خیره‌کننده و حقایقِ شگفت‌انگیز است، به توضیحِ گستره‌ی وسیعی از پدیده‌های طبیعی می‌پردازد. سوالاتی نظیر: چیزها از چه ساخته شده‌اند؟ عمر هستی چقدر است؟ چرا قاره‌ها مانند تکه‌های جدا‌شده‌ی یک پازل هستند؟ چرا زلزله و سونامی اتفاق می‌افتد؟ تنوع موجود در گیاهان و حیوانات به چه دلیل است؟ این کتاب، یک داستان کارآگاهی مصور و هیجان‌انگیز است که نه تنها در جستجوی سرنخ‌ها به همه‌ی علوم سرک می‌کشد، بلکه خواننده را یاری می‌دهد تا همچون دانشمندان به موضوعات فکر کند.
ریچارد داوکینز، یکی از مشهورترین زیست‌شناسان تکاملی در دنیا و یکی از طرفداران دوآتشه‌ی ‌آموزش ‌علم، تاکنون تلاش خود را صرف توضیح شگفتی‌های علم برای خوانندگان بزرگسال نموده است. اما اکنون، در یک حرکت مهیج و با همکاری هنرمند برجسته، دیو مک‌کین، اثری ارائه کرده است که جادوی علم را با زبانی شیوا برای خوانندگان سنین مختلف توضیح می‌دهد. این کتاب، گنجینه‌ای گرانبها برای افرادی است که کنجکاو به دانستنِ سازوکار جهان هستند. اثرِ داوکینز و مک‌کین یک راهنمای مصور برای پرسش‌های جهان است که تا سالیان دراز سرگرم‌کننده و آگاهی‌بخش خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *