نگاهی به پیامدهای گذار به کشت‌دام‌ورزی بر زندگی انسان

اثر:  یاوال هراری

ترجمه‌ی زهرا سلیمانیان

ویراستاری و مقابله با متن: آرش حسینیان

نشر تلنگر- چاپ اول- 1396

64 صفحه/ جیبی ۱۲ هزار تومان

شابک: :0-5-97757-600-978

تلگرام سفارش: 09355934703

 

از متن کتاب:

محققان، پیش‌تر ادعا می‌کردند انقلاب کشت‌دامورزی، برای انسان‌ها در حکم یک جهش بزرگ رو به جلو بوده است. آنها قصه‌ای در باب پیشرفت و ترقی سرهم‌بندی کرده بودند که طبق آن، انسان با تکیه بر توان مغزی‌اش روزبه‌روز در حال پیشرفت و تعالی بیشتر است و مدعی بودند فرگشت، بتدریج افرادی با هوشِ بالاتر تولید کرده است و سرانجام این افراد، بقدری باهوش شدند که قادر به رمزگشایی از طبیعت، رام‌کردن گوسفندان، و کشت گندم شدند. و بلافاصله پس از این تغییرات، آنها با اشتیاق سبک زندگی «سخت و زمخت و خطرناک»ِ شکارچی_گردآورنده را رها کرده و به زندگی «لذت‌بخش و آرام» کشت‌دامورزی روی ‌آوردند.

اما انقلاب کشت‌دامورزی، بجای یک زندگی آسوده، برای عمومِ انسان‌ها چیزی جز سختی بیشتر و رضایت کمتر در مقایسه با دوران گردآوری-شکار به بار نیاورد. شکارچی_گردآورنده‌ها وقت‌شان را به شکلی بسیار متنوع‌تر و غنی‌تر می‌گذراندند، و در خطر  کمتری برای گرسنگی و بیماری قرار داشتند. اگرچه قطعاً انقلاب کشت‌دامورزی حجم کلی مواد غذایی دراختیارِ انسان‌ها را افزایش داد، اما این غذای اضافی نه تنها به انسان‌ها رژیم غذایی بهتر یا فراغت بیشتری نداد، بلکه منجر به انفجار جمعیت و تولیدِ طبقه‌ی خواصِ اتوکشیده‌ شد.

چنین شد که تلاش برای رسیدن به یک زندگی راحت‌تر منجر به دشواری‌های بس بیشتر شد. و این تنها باری نبود که چنین اتفاقی رخ داد. امروز نیز این روند ادامه دارد. اگر نگاهی به اطراف‌تان بیاندازید، جوانان بسیاری را می‌بینید که پس از فراغت از تحصیل، رویای مشاغل سنگینی را در سر دارند با این ذهنیت که به سختی کار کنند و پول هنگفتی به چنگ آورند که بتوانند در 35 سالگی خود را بازنشسته کرده و به دنبال علائق واقعی‌شان بروند. اما زمانی که به این سن می‌رسند، بجای ثروت انبوه، خود را فروافتاده در دام وام‌های سنگین و قیدوبندهای ازدواج و بچه می‌یابند. در چنین وضعی آنها چه می‌کنند؟ به سبک زندگی اجدادشان بازگشت می‌کنند و دوباره شکارچی‌گردآور می‌شوند؟ نه! در عوض، برای رهایی از این شرایط تلاش‌شان را دوبرابر می‌کنند و به این شکل، هرچه بیشتر در باتلاق این سبک زندگی فرو می‌روند.

 

THIS IS A PERSIAN TRANSLATION OF CHAPTER 5 OF

SAPIENS: A BRIEF HISTORY OF HUMANKIND”

BY YUVAL NOAH HARARI

PUBLISHED BY VINTAGE DIGITAL, 2014