ما و/یا آنها

Sparing nature  – Rutgers University Press, ۲۰۰۵

cover

ما و/یا آنها
بررسی تاثیر جمعیت انسان بر تنوع زیستی‌ جهان»
(دوره‌ی ۳ جلدی)
اثر: جفری مک‌کی    ترجمه‌ی: آرش حسینیان
جلد اول- ۱۴۰ صفحه /  ۱۳۰۰۰ تومن
مراکز پخش:
تهران:  ۰۹۳۵۵۹۳۴۷۰۳
مشهد:  ۰۹۱۵۵۱۳۸۵۴۲

 


فرازهایی از متن کتاب

بین افزایش جمعیت انسان و زوال تنوع‌ زیستی رابطه‌ی بسیار نزدیکی وجود دارد. به زبان ساده، هرچه در جایی انسان‌های بیشتری وجود داشته باشد، حیوانات و گیاهان وحشی به عقب‌تر رانده می‌شوند. طی سالها، همانطور که جمعیت‌مان افزایش یافته، دیگر گونه‌ها یا باید خود را با زندگی در قلمروهای محصورتر و محدودتر سازگار می‌کرده‌اند، یا به ناگزیر به سوی انقراض می‌رفتند. در حال حاضر، همچنان جمعیت‌ انسان در حال افزایش است و با احتساب آمار مرگ‌ومیر، روزانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت جهان اضافه می‌شود؛ در چنین شرایطی روز‌به‌روز برای دیگر گونه‌ها، شانس کمتری برای زنده‌ماندن باقی می‌ماند.

جمعیت‌شناس دانشگاه پرینستون، چارلز وستاف می‌نویسد، “با اینکه به نظر می‌رسد رشد جمعیت انسان بر همه‌چیز تاثیر دارد، اما به ندرت از آن به عنوان عامل تاثیرگذار بر چیزی یاد می‌‎شود. برخی استدلال می‌کنند اگر ما رویکری مهرآمیزتر و محتاطانه‌تر به اکوسیستم‌ها اتخاذ کرده بودیم، آنگاه جمعیت ما نیز علارغم زیاد بودن، می‌توانست در هماهنگی با طبیعت به زندگی ادامه دهد. اما ما در این کتاب نشان خواهیم داد حتی اگر به طرز متفاوتی زندگی و رفتار کنیم باز هم زیادبودنِ جمعیت‌مان می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی به بار آورد.

تز اصلی من در این کتاب این است که اگر قرار است از تنوع زیستی محافظت کنیم، مهم‌ترین اقدامی که می‌توان انجام داد کُند‌‌کردن یا متوقف‌ساختنِ رشد جمعیت انسان است. بی‌پرده بگویم، حتی بهتر آن است که از رقم فعلی نیز پایین‌تر بیاییم. اما منظورم را اشتباه برداشت نکنید- من واقعاً برای آن‌دسته اقداماتی که امروز برای محافظت از تنوع زیستی صورت می‌گیرد ارزش قائلم. اما حرفم این است اگر جمعیت‌مان همینطور به رشد ادامه دهد، آنگاه حتی دلسوزانه‌ترین تلاش‌های امروزی نیز می‌تواند بی‌ثمر باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *